logo

Exekúcie z účtu

Exekúcie z účtu

Aj človek, ktorý nesplatil svoje záväzky (a nepomohli ani nudge units), má právo fungovať v legálnej ekonomike, nie ako v dobe kešu. Má mať možnosť platiť elektrinu či telefón cez účet (a nie v hotovosti na pobočke s extra poplatkami).

V súčasnosti to ale nie je možné. Ak sa človek dostane do exekúcie, exekútor mu strháva financie z výplaty (čo je v poriadku), ale zároveň zablokuje bežný účet – vrátane už exekuovanej výplaty (a to už v poriadku nie je). Z takto zablokovaného účtu už nevie normálne inkasom zaplatiť elektrinu (aj keď čisté, už zexekuované peniaze na účte má). A keď nezaplatí elektrinu, má dlh a príde exekútor...

Aby si tieto zexekuovateľné peniaze odblokoval, musí ísť do banky a dokázať, že sú čisté. A podľa informácií z terénu banky viacej veria exekútorom ako svojim klientom. O nižšej finančnej gramotnosti ľudí v exekúcii ani nehovorím.

Dôsledkom je, že takíto ľudia sa nezamestnajú (lebo sa boja exekúcií, aj keď neoprávnene) alebo žijú v dobe kešu a platia všetko v hotovosti. To nie je riešenie.

Ako to bude fungovať?

Banky budú vedieť podľa čísla účtov, ktoré finančné prítoky nie sú predmetom exekúcie.

  • Štát zverejní, z ktorých čísel účtov chodia financie, ktoré nie sú predmetom exekúcie (napríklad dávky, výživné, rodičovské, ...).
  • Človek donesie od zamestnávateľa potvrdenie, že výplatu má už exekuovanú a z ktorého čísla účtu chodí.

Tieto „čisté" peniaze môže potom človek používať rovnako ako každý iný človek s bežným účtom: platiť elektrinu či nájomné. Akékoľvek ďalšie peniaze, ktoré neprídu z týchto účtov, sú bežným exekuovateľným príjmom.

Výhody sú jasné:

  • ľudia budú môcť žiť civilizovane, s bežným bankovým účtom,
  • znížime objem šedej ekonomiky,
  • zvýši sa vymožiteľnosť práva, a hlavne rýchlosť tohto vymáhania,
  • zníži sa neistota ľudí, či a koľko financií dostanú na voľné používanie.

PS: viete, ako sa po anglicky povie exekúcia? (pomôcka, nie je to execution).


https://www.palenik.sk/exekucie