logo

Verejné pohľadávky

Verejné pohľadávky

Štát a verejný sektor má množstvo pohľadávok, ktoré by mu skôr či neskôr mali byť zaplatené: či už bežné dane, alebo aj pokuty. Nanešťastie, štát nie je veľmi dobrý vo vymáhaní týchto peňazí. Často len posunie tieto pohľadávky exekútorom namiesto toho, aby sa ich pokúsil vymôcť sám.

Štát by mal využívať všetky možnosti na to aby mu ľudia a podniky platili. Má na to silu (na rozdiel od ľudí) a viacero pák.

Nudge units

Prvým by mali byť nugde units, teda jemné popchnutie ľudí, aby platenie bolo jednoduchšie. Napríklad:

  • aby keď človek elektronicky podá daňové priznanie, po jeho odoslaní má byť to, čo je bežné v eshopoch: linky na online zaplatenie cez internetbanking, alebo aspoň text typu „ďakujeme za podanie daňového priznania, nezabudnite zaplatiť x€ na číslo účtu SK...00 s variabilným symbolom 123“.
  • aby sme mohli dať štátu na inkaso, aby sme nemuseli chodiť na poštu so žltými lístočkami a potom prepisovať IBAN-y do internetbankingu.
  • aby listy vyzývajúce na zaplatenie neboli suché úradnícke, ale s ľudským popisom (vrátane zdôvodnenia prečo je potrebné tieto peniaze zaplatiť a na čo sa použijú)

Už dnes štát sťažuje život ľuďom, ktorí majú dlhy voči štátu, napríklad:

  • ľudia s väčšími dlhmi môžu prísť o vodičský preukaz
  • dlžníci zdravotného poistenia majú nižšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti

Štát má ale oveľa viac možností, ako pripomínať ľuďom, že by mali splatiť svoje záväzky. Blokovanie bežného účtu však nemá byť hlavným spôsobom.

Osobný bankrot

Samozrejme, časť ľudí nikdy nedokáže splatiť svoje záväzky. Preto je dôležitý osobný bankrot, aby dal druhú šancu.


https://www.palenik.sk/verejne-pohladavky